CNC Automatic Aluminium Double head Cutting Saw LJD-CNC-5000
JINAN LIAOYUAN MACHINE CO.,LTD
Contact Now
Place of Origin : China
Brand Name : SOLTERRA
Certification : ISO CE
Model Number : LJD-CNC-5000
Price : Negotiable
Packaging Details : Standard seaworthy packages
Delivery Time : We will effect delivery within 14 days after receiving the deposits
Payment Terms : 30%TT in advance and balance against shippinig advice
Supply Ability : 5 Sets per month
MOQ : 1 Set
Contact Now
Features and Functions:
2. Used for angle cutting processing for all kinds of profiles
Technical Parameter:
Power supply
380V 50Hz
Cutting motor power
2.2 Kw
Cutting motor rotary speed
2800r/min
Air pressure
0.5-0.8Mpa
Air consumption
40L/min
Cutting length
Max 6000mm min 500mm
Cutting Width
120mm
Cutting height
230mm
Cutting angle
45°~135°( 45°~0°~+45°)
Blade specification
Φ500 X 4.2 XΦ30mm Z=120
Overall Dimension (L x W X H)
3850x1700x1800mm